Je lepší jednoplášťová či dvouplášťová vložka?

Občas se stává,že zákazník řeší problém, zda se má rozhodnout pro jednoplášťovou či tzv. dvouplášťovou krbovou vložku. Často se domnívá, že v vytvoření většího tepelného efektu je lepší vložka dvouplášťová a že jedině takto lze rozvést vzduch do ostatních místností. Přesný opak je však pravdou jelikož jednoplášťová vložka se na rozdíl od dvouplášťové nepřehřívá a nepotřebuje ventilátor.Technici se vposlední době přiklánějí k názoru, že konstrukce dvouplášťových vložek je zastaralá a jedná se o vývojově slepou cestu. Toto lze samozřejmě celkem jednoduše a logicky vysvětlit. Teplovzdušné vývody se u krbu s jednopl. vložkou vyvádějí přímo z meziprostoru mezi vložkou a obezdívkou. Obezdívka tvoří druhý plášť a zároveň často i akumulační těleso. Obezdívky prošly za poslední dobu vývojem který provedl zásadní změny v této problematice a musí vyhovovat přísným normám.  Dnes se již nejedná o prosté vyzdění, ale o kvalitní systémy.

Výhodou je, že prostor mezi obezdívkou a krb. vložkou je dostatečně veliký a tudíž se naráz ohřívá větší množství vzduchu a nemůže se přehřívat (je-li krb. odvětrán dostatečně velkými mřížka-mi), na rozdíl od dvouplášťových vložek, kde je přepláštění blízko a proto je nutný ventilátor pro zrychlení proudění vzduchu. Navíc rovná ocelová deska druhého pláště odráží tepelné záření zpět na první plášť. Rovněž prašnost je vyšší protože proudění vzduchu v úzkém prostoru při zachování dostatečného vytápěcího efektu musí být xkrát rychlejší a snadněji se tak vynese nasátý prach nahoru než v pomaleji stoupajícím vzduchu v meziprostoru mezi obezdívkou a jednoplášt. vložkou. Krbový komplet bez ventilátoru má ještě mnoho dalších výhod jelikož není závislý na el. proudu (což oceníte když je krb jako alternativní topidlo s jiným topidlem závislém na el.jako např. přímotopy, elektrokotle či kotle s čerpadlem). Dále odpadá hlučnost.

V případě, že se rozhodnete vytápět horkým vzduchem i odlehlé místnosti lze dokoupit jako příslušenství speciální tažné ventilátory s termostatem,které odsajou z horní části meziprostoru horký vzduch a spolehlivě jej dotlačí flexi hadicemi až do vzdálenosti 20 m. V případě, že se rozhodnete vytápět horkým vzduchem i odlehlé místnosti lze dokoupit jako příslušenství speciální tažné ventilátory s termostatem, které odsajou z horní části meziprostoru horký vzduch a spolehlivě jej dotlačí flexi hadicemi či kvadratickými kanály až do vzdálenosti 20 m.