Jak a čím obezdít krbovou vložku ?

Materiály vhodné pro případnou stavbu krbu svépomocí - jak obezdít krbovou vložku?

Úvodem bychom si dovolili upozornit, že již nejsou 90 léta a na běžné stavební materiály jako jsou např. plynosilikátové tvárnice, nebo vatou izolovaný SDK při obestavbě krbové vložky okamžitě zapomeňte, pakliže si krb stavíte pro sebe a jde Vám o zdraví rodiny. 

Další věc je že konstrukce krbu v dnešní době již musí splňovat určité bezpečnostní a hygienické normy viz. zásady níže.

To je důležité nejen pro možnou údržbu v meziprostoru teplovzdušného krbu, aby rodina nedýchala přepálený prach, ale i pro přístup kominíka ke kouřovodu a případně i pro úspěšné získání revize či kolaudaci objektu.

Každopádně doporučuji se nejprve poradit s kamnářem na provozovně než se do obezdění krbové vložky pustíte, protože nic jako zcela absolutně univerzální návod pro obezdění krbové vložky neexistuje. Proto zde nebudeme publikovat univerzální návod k obezdění krbové vložky, ale ráději Vám osobně poradíme přímo při nákupu námi nabízených materiálů

Případně máte-li stále odvahu začít stavbu krbu svépomocí bez porady, můžete vhodné materiály a komponenty pořídit rovnou v našem e-shopu  viz. jednotlivé kategorie zde:

krbové vložky

kouřovody a přechodky

materiály k obezdění krbu

průduchy a servisní dvířka na krbový skelet

Další možností jak ušetřit za krbový komplet je tzv. polomontáž, kdy Vám krbovou vložku dovezeme a odborně usadíme včetně předpisového zapojení do kouřovodu, což znamená že topeniště bude již funkční, Dovezeme Vám i případně objednané materiály a obezdívání si můžete provádět ve volných chvílích sám. Jedna z výhod je i úspora financí jelikož krbovou vložku lze fakturovat i v snížené sazbě DPH a do vzdálenosti 35 km provádíme tuto službu zdarma včetně dopravy u velké části značek.

Před stavbou krbu svépomocí je každopádně dobré znát několik zásad.

Materiály ke stavbě krbu se nejčastěji rozdělují dle jejich funkce do dvou základních skupin pro realizaci teplovzdušného či sálavého krbu. Krb z akumulačně sálavým povrchem, tedy bezprůduchový hypokaust bych při laické realizaci předem raději vyloučil. Podrobnější informace o tomto tématu naleznete v našem průvodci výběrem krbu. Ideální pro stavbu krbu svépomocí je použití kalciumilikátových desek ideálně v síle 40 mm. Desky jsou lehké, nosné a zároveň izolační a dají se jednoduše řezat běžnou pilkou na dřevo. Zdravotní nezávadnost při zpracování i provozu zaručena. Spoje se dají řešit předepsanými vruty. Formát desky umožní bezproblémové provedení přepážky normou předepsané horní bezpečnostní tzv. studené komory. Tuto deskovinu použijete i na předepsanou zadní izolaci ke stěně. Do tohoto materiálu se i snadno vyřežou otvory pro správnou polohu ventilačních průduchů a případných servisních dvířek.